ЗМІ про нас

  • Головна
  • Прес-центр
  • ЗМІ про нас
  • Андрій Огородник: Проблеми утилізації відходів м’ясопереробних заводів накопичувалися роками, і наше завдання – допомогти їх вирішити

Андрій Огородник: Проблеми утилізації відходів м’ясопереробних заводів накопичувалися роками, і наше завдання – допомогти їх вирішити

Ми переконані – той, хто працює з м’ясом, повинен думати про своє основне виробництво, а не про те, як утилізувати відходи.

12.05.2020
Андрей Огородник, директор компании Feednova

Андрій Огородник, директор компанії Feednova

М’ясопереробні заводи позбуваються відходів різними способами. Наприклад, одні підприємства заморожують їх і відправляють на експорт. За даними Держстату, стаття «залишки та відходи харчової промисловості» за підсумками 2019 року обіймає 3% в загальній структурі експорту. Причому географія досить широка: від країн ЄС до Індії.

Інші заводи відправляють відходи на переробні підприємства, де з них виробляють високопротеїнові кормові добавки і тваринні жири. Але в Україні таких виробництв не існує. Саме тому таке підприємство будує компанія Feednova в місті Буськ Львівської області. Це свого роду унікальний для нашої країни завод, оскільки буде приймати на переробку сировину від зовнішніх постачальників – підприємств, розташованих у восьми областях Західної України.

Проект розробили українська компанія «Ефективні інвестиції» і нідерландська компанія Mada Participations B.V., а інвестиції складають $ 20 млн. У квітні 2020 року до пулу інвесторів приєдналася компанія UMG Investments.

Вводити об’єкт в експлуатацію планують у два етапи, а першу чергу мають намір запустити в кінці поточного року. Детальніше про нове підприємство нам розповів його директор Андрій Огородник.

План завода

План заводу

Latifundist.com: Як виникла ідея будівництва, які етапи довелося пройти, щоб її реалізувати?

Андрій Огородник: Ідея будівництва заводу виникла ще в 2016 році. Тоді ми проаналізували ряд аналогічних проектів, успішно реалізованих в інших країнах. Ми почали вивчати сировинну базу та логістику для цього виробництва, відвідали переробні заводи і забійні комбінати в семи областях України. Під час спілкування з керівництвом цих підприємств цікавилися, як у них організований збір сировини, куди його утилізують, які ресурси вони для цього залучають. Потрібно було впевнитися, що вони зможуть виконати наші вимоги.

До речі, в 1991 році в нашій країні було 36 підприємств з переробки м’ясних відходів. Зараз їх залишилося 18, з яких лише 8 приймають “сторонню” сировину. Обсяг переробки в більшості випадків – 10-12 т на добу. До 20 т переробляють тільки два майданчики.

Так, є достатньо проектів, які компанії реалізовують у власних забійних цехах. Хтось встановив сучасне обладнання для переробки та утилізації, а хтось – первинно очищає відходи, заморожує їх та відправляє на ринки Азії. Але цих зусиль в масштабах всієї країни вочевидь недостатньо.

Слід зазначити, що для класифікації посівних площ ми також об’їжджаємо тисячі кілометрів на автомобілях, збираючи дані, щоб мати валідаційну вибірку для перевірки рівня точності цієї класифікації. 

На нашому підприємстві встановлять чотири сучасні виробничі лінії і п’ять котлів (MAVITEC, Нідерланди). Це обладнання дозволить переробляти на добу більше 220 т сировини і випускати 90 т готової продукції. Feednova також буде власними силами перевозити сировину від постачальника на свій завод. Це один з основних компонентів в структурі бізнесу – здійснювати своєчасний збір відходів спеціалізованим транспортом.

Строительство завода

Будівництво заводу

Ми переконані – той, хто працює з м’ясом, повинен думати про своє основне виробництво, а не про те, як утилізувати відходи.

Latifundist.com: Чому завод будується саме у Львівській області?

Андрій Огородник: Спочатку ми визначили для себе три регіони, в яких хотіли б розмістити підприємство. Це Львівська, Рівненська та Хмельницька області. Відповідний майданчик (9 га), де є нормальні під’їзні шляхи, доступ до всіх комунікацій ми знайшли саме на Львівщині. Крім того, тут є можливість найняти персонал для нашого виробництва. Ми створимо близько 100 нових робочих місць.

Latifundist.com: Екологічна безпека такого виробництва завжди в центрі уваги. Як обирали постачальника очисного обладнання?

Андрій Огородник: Ми почали опрацьовувати питання: як правильно очистити водні стоки і повітря в цехах, як убезпечити жителів міста? Здавалося б, поставив фільтр, і питання закрите. Але все повинно бути зроблено не для галочки, а реально працювати.

Строительство завода

Будівництво заводу

Ми вивчили обладнання компанії з Чехії, Нідерландів, Польщі, Данії та США. Розглянули також пропозиції вітчизняних компаній, але у них, на жаль, не було досвіду участі в подібних проектах. У підсумку ми підписали контракт з європейським постачальником.

Усередині цехів ми будемо очищати повітря за допомогою системи високоефективних біофільтрів. Принцип їх дії такий – повітря під власним тиском проходить через тріску, де бактерії нейтралізують речовини, які утворюються в процесі виробництва. Крім того, передбачена додаткова очистка в хімводоколоннах. 

Як бачите, ми продумали все ще на етапі проектування, і діяльність нашого підприємства буде максимально безпечною для життя і здоров’я його працівників, місцевих жителів і природного середовища. 

Latifundist.com: Якщо десь трапився масовий падіж тварин через епідемію, чи будете приймати таку сировину? Як побудуєте систему вхідного контролю?

Андрій Огородник: Таку сировину заборонено приймати на законодавчому рівні, і наш завод в жодному разі не стане з нею працювати. Ми будемо ретельно відстежувати її походження. На підприємстві передбачена лабораторія, працівники якої повинні будуть відбирати мінімум три проби з кожної партії, щоб розуміти, яка продукція потрапляє в бункер. І це не залежить від того, чи є у постачальника власна лабораторія, чи ні. Контроль якості необхідний завжди.

Latifundist.com: Наскільки ваш бізнес застрахований від такої ситуації, як, наприклад, спалах пташиного грипу? Деякі країни заборонили імпорт з України м’яса і яєць незалежно від того, чи є на підприємстві лабораторія, чи ні.

Андрій Огородник: Застраховані на 100%. Ми ж не будемо продавати сире м’ясо та інші необроблені продукти, які можуть мати патогенну мікрофлору або інфекцію.

Наприклад, високопротеїнове борошно, яке почне виробляти завод, ми спочатку будемо нагрівати до + 152 °С. Це нейтралізує будь-яку патогенну мікрофлору. Потім продукція пройде додаткову стерилізацію протягом ще 20 хвилин.

Компания Feednova

Компанія Feednova

Latifundist.com: Як плануєте будувати відносини з виробниками та фермерами?

Андрій Огородник: Ми передбачили гнучку тарифну сітку для великих виробників і фермерів, а цінова політика буде розроблена в залежності від кількості сировини, відстані, на яку її треба везти, і готовності партнера її охолоджувати. Найголовніше, що все буде абсолютно прозоро і фінансово привабливо для наших партнерів.

Latifundist.com: Дякуємо за розмову!

Джерело: Наталя Родак, Latifundist.com