ЗМІ про нас

Інші 97%: можливості переробної економіки для України

Переробна економіка – зростаючий тренд у бізнесі, що знаходить потужні комерційні моделі для повторного використання різних товарів – розвивається у всьому світі.

10.07.2020

Слова «відходи» та «комерційна можливість» рідко поєднуються в одному реченні. Зазвичай, коли хтось говорить про «відходи», ми уявляємо звалища, сміття на узбіччі або  переповнені муніципальні сміттєві контейнери. Ці стереотипи не могли б бути більш далекими  від істини. Переробна економіка – зростаючий тренд у бізнесі, що знаходить потужні комерційні моделі для повторного використання різних товарів – розвивається у всьому світі.

За оцінками нещодавнього дослідження світового консалтингового центру Accenture, глобальна вартість переробної економіки за наступні десять років сягне 4,5 трлн доларів.

Україна також може бути частиною цієї можливості – хоча для цього знадобиться нове законодавство, належне виконання цього законодавства та додатковий капітал, щоб повністю реалізувати вигоди. Зростаюча підтримка у покращенні управління комунальними відходами та переповненими сміттєзвалищами може дати імпульс законодавцям.

Але зосереджуючись на комунальних відходах, ми ігноруємо значно ширшу картину. Щороку Україна виробляє близько 350 мільйонів тонн відходів, але лише близько 3% – це фактично комунальні відходи.

ПРИНЦИП АЙСБЕРГУ

Дискусії щодо відходів зазвичай оминають промислова частку, яка складає 97%. Однак вона відкриває широкі можливості. Невикористана промислова продукція може знайти друге життя у таких сферах, як електроенергія та тепло, метали та гірнича промисловість, а також будівельні матеріали (особливо для доріг).

За оцінками, у 2018 році глобальний ринок переробки промислових відходів складав 1,3 трлн доларів. Очікується, що до 2025 року він досягне 2,5 трлн. доларів, зростаючи щороку більш ніж на 10%. Близько 36% українських промислових відходів можна переробляти або повторно використовувати. Найважливіші види відходів та побічних продуктів походять з гірничої, важкої промисловості, сільського господарства та енергетики.

Наразі процес еволюції «переробної економіки» в Україні підштовхує Комітет промислової екології та сталого розвитку. Комітет, що входить до Європейської бізнес асоціації, надає активну експертну підтримку та консультації щодо створення правильного середовища та законодавчої бази для бізнесу. Зараз законодавство України створює загальну основу для розвитку екосистеми переробки відходів; для  деталізації та належного регулювання галузі, що охоплює неймовірно велику кількість потенційних продуктів, знадобиться багато нових законодавчих ініціатив.

Крім того, важливо, щоб нагляд і правозастосування були дружніми до ринку, а головне – передбачуваними. Важливо, щоб державні програми, спрямовані на підтримку зростання галузі поводження з відходами України, ретельно розроблялися та адаптувалися до місцевих потреб (наприклад, для уникнення недоліків урядової тарифної програми для відновлюваної енергії, яка так і не стала стійкою).

Однак розумно розроблена та реалізована програма може по-справжньому вплинути на ситуацію, не даючи країні втрачати можливості.  Комітет промислової екології та сталого розвитку визначив такі рішення, як: заміна природних матеріалів вторинними ресурсами у будівництві доріг, запровадження норм державних закупівель (обов’язкове використання вторинної продукції); надання податкових пільг або пільгових кредитів для компаній, які використовують вторинну сировину; модернізація будівельних кодексів та інших державних стандартів із обов’язковим використанням перероблених промислових відходів.

Це лише декілька заходів, які можуть допомогти стимулювати попит на перероблену та відновлену продукцію в Україні.

ІСТОРІЇ УСПІХУ

За 8 років роботи з галуззю переробки відходів у країні ми виявили ряд перспективних можливостей, про що свідчить наша остання робота з розвитку комерційного проекту по переробці відходів місцевої коксохімічної промисловості.

Протягом багатьох років кристалічний сульфат амонію – побічний продукт роботи українських коксохімічних заводів, який можна перетворити на добрива – експортувався для переробки у такі країни, як Туреччина, Болгарія чи Сербія. Після чого, для задоволення попиту агропідприємств, сульфати амонію імпортувалися назад в Україну!  Recycling Solutions побудувала завод у Кривому Розі для переробки цих відходів виробництва у готовий до вживання гранульований сульфат амонію (ефективне мінеральне добриво). Завод не лише підтримує цінність переробної економіки, забезпечуючи переробку відходів основного промислового процесу, але також скорочує ресурси, що витрачаються на переміщення цих відходів по всьому світу.

Аграрний сегмент також відкриває цікаві можливості. Цього року ми приєдналися до унікального проекту – побудови першого в Україні заводу з виробництва високо протеїнових кормових добавок та тваринних жирів, розташованого на Львівщині. Це буде перший незалежний оператор в Україні, який перероблятиме сировину від зовнішніх постачальників та вироблятиме високопротеїнові кормові добавки та тваринні жири для сільськогосподарських та домашніх тварин.

Інші цікаві можливості несе біомаса та біогазі. Наприклад, згідно з енергетичною стратегією України, до 2035 року біомаса має становити 11,5% виробленої електроенергії. Наразі частка біомаси у споживанні енергії становить 1,78%, що свідчить про величезну прогалину, якою можуть скористатися компанії, зацікавлені у сталому розвитку.

НОВІ МОЖЛИВОСТІ

Хоча подібні проекти залишатимуться відносно рідкісними, доки не будуть реалізовані згадані раніше системні зміни, значна кількість можливостей чекають на нас, досить тільки руку простягти.

Для того, щоб ними скористатися, потрібно кілька критичних речей: розуміння можливостей ринку для кінцевого продукту, визначення надійних постачальників сировини (в ідеалі декількох, щоб не надмірно залежати від одного гравця) та наявність спільноти, яка підтримує такі зусилля.

Після того, як ви знайдете вказані вище компоненти, ви переходите до чистого експерименту. Оскільки багато компаній не готові розгортати масштабні ініціативи без «польових випробувань», можна спробувати пробні партії або давальницькі схеми, які дозволяють виробляти малі кількості продукту (від 100 до 2000 тонн), щоб перевірити, чи він відповідає необхідним стандартам.

У свою чергу, для узгодженості зусиль (а фактично, для налагодження міцних зв’язків, від яких залежить переробна економіка) створюються структури розподілу прибутку чи капіталу з ключовими постачальниками чи замовниками, учасники яких будуть зацікавлені в успіху одне одного.

Якщо вам це нагадує світ IT-стартапів – то це не випадково. Тому що світ переробки та переробної економіки також залежить від підприємницького духу.

Ми бачимо численні приклади по всьому світу. Одна британська компанія виробляє корми для тварин з побутових харчових відходів, а її лондонська сусідка переробляє надлишки пір’я з птахоферм на натуральні волокна.

Тож наступного разу, коли ви натрапите на історію про відходи, не думайте про міські сміттєзвалища. Думайте про підприємництво та можливості.

 

A Guide To Sectors + Key Interviews

 

Recycling Solutions надає послуги стратегічного управління побічними продуктами та відходами. Компанія була створена в 2012 році і входить до складу компанії UMG Investments.

Джерело: https://www.kyivpost.com/